www.AirCooled.cz

Tatra 613-3 v úpravě Scioneri

Koncem 80-tých let chtěla Tatra modernizovat a zatraktivnit vyráběné vozy Tatra 613 navázáním spolupráce s firmou Vignale, která stála u zrodu původních prototypů T613. Vzhledem k tomu, že firma Vignale tehdy již neexistovala, oslovil podnik italského úpravce Scioneri. Poté byly do Itálie přistaveny dva vozy T613, které se po úpravách vrátily zpět do ČR, kde sloužily k prezentaci automobilky na výstavách a poté byly odprodány.

Fotografie předávání obou vozů v Itálii před firmou Scioneri.

Listiny z archívu Tatry kopřivnice

Po zakoupení Tatry jsem navštívil archiv Tatry a podařilo se mi dohledat původní kupní smlouvy, evidenční kartu vozidla a poznámky k vozidlu. Některé kopie sdílím na následujících obrázcích.

Obsah původních dokumentů a faktury

Z faktury:

Původní SPZ NJE 90-15 zrušena

Vozidlo bylo používáno na zkušební účely na území ITÁLIE a ČSFR. Stav tachometru 4152 km. Provoz pouze na bezolovnatý benzín Natural. Olej v motoru M7 AD S3. Možno použít M7 ADX. Na motoru neprovádět opravy a výmeny dílů, v případě poruchy dostavit vozidlo do závodu Příbor. Po ujetí cca 5000 km bude provedena montáž neřízených katalyzátorů (nebyla, pozn. autora).

 

Popsaný papír při převzetí od Scioneri:

- automobil převzat  při stavu tacho 2196 km, všechny věci dle vyjádření italské strany jsou v zavazadlovém prostoru

- z bezpečnostních důvodů demontovány ozdobné kryty kol

- ujeto celkem km, doplněno 206,15 l paliva. 2 l oleje do motoru - velká spotřeba.

- v Itálii jsem podepsal krátké potvrzení o převzetí vozu jako takového - bez detailů

O těchto vozech pojednává obsáhlý článek na stránkách Tatra 700. Odkaz na článek:
https://www.tatra700.cz/clanky/tatra-613/tatra-613-3-scioneri/

Moje tatra VIN TMT 613 003 JP 009265

Tatra z roku 1989 byla v roce 1993 odprodána Vysoké Škole Báňské v Ostravě, při stavu tachometru 4152 km, kde sloužila až do roku 2001, kdy jsem ji koupil v aukci pro zaměstnance a studenty jako neupotřebitelný majetek. Níže jsou fotografie vozu ve stavu po zakoupení. Během provozu na VŠB došlo k výměně předního a zadního nárazníku za novější provedení z modelu 613-4 na žádost služebního řidiče. Důvodem výměny předního nárazníku bylo nedobrždění vozidla a srážka s jiným vozidlem. Zadní nárazník byl vyměněn pro zachování vzhledu.

Odlišnosti od sériových modelů

- zlatá metalíza
- el. ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátka  jsou použita z Lancie Thema
- elektrická stahovaní oken. Vpředu s nůžkovým stahováním, které se začalo standardně používat až v roce 95 u modelů 95 a 700, které ovšem s největší pravděpodobností nenavazovaly na Scioneri, u kterého byly patrně použity mechanismy z některého velkého italského auta. Zadní dveře mají klasické elektrické šnekové stahování oken. Kolébkové spínače mají vlastní vnitřní osvětlení s možností blokace ovládání zadních oken zadními spínači tak, aby se daly otevírat pouze řidičem nebo spolujezdcem.
- čalounění interiéru je provedeno látkou imitující  semišovou kůži. Touto látkou je shodně čalouněn strop, dveře, zadní plato, středový tunel a sedačky. Na zadní straně předních sedaček jsou odkládací kapsy s pantem na suchý zip. Přední a zadní sedačky jsou osazeny opěrkami hlavy, které se vysouvají směrem nahoru a dají se naklonit dopředu, což umožňují za příplatek pouze sedačky Recaro Ergomed, v té době nepoužívané. Ty se montovaly za příplatek až od roku 1993.
- centrální zamykání dveří je pravděpodobně sériové.
- střešní okno model VS-1.

- zpětné zrcátko v interiéru se odlišuje od série.

- volant je použit z T613-Speciál a není původní. Dle paměťových záznamů vývojářů, kteří se Scionerim spolupracovali, byl volant dřevěný s logem Scioneri.

- celý obvod vozu byl olemován černou foliovou dvoulinkou, jenž je na předních blatnících přerušena nápisem SCIONERI.

- na zadní kapotě bylo logo Scioneri, jenž se nedochovalo.

Oba vozy měly mít upravené motory a převodovky. Jakým způsobem jsem se nedozvěděl a oba agregáty se do dnešního dne z firmy, jenž je měla upravit, nevrátily.

stav Tatry po zakoupení od VŠB-TU Ostrava

Oprava v roce 2003

Rok 2022

Tatru jsem několik let nepoužíval, a proto jsem se v roce 2022 rozhodl ji opět zprovoznit. Někdy bych ji rád uvedl do co možná nejpůvodnějšího stavu.